шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Нещодавно я почала досліджувати історію Дублян і дізналася, що напрацювань з цієї теми не так і багато. Більшість людей, які б могли щось знати, скерували мене до Юрія Миколайовича Токарського.Токарський Юрій Миколайович

Пізніше я переконалася, що і справді — про наше рідне місто він знає краще від інших.

Ті, хто цікавиться історією Дублян, неодмінно мають вдома книжку з історії аграрного університету: «Дубляни: історія аграрних студій 1856-1946». Але що ми знаємо про самого дослідника? Адже цікаво дізнатися про людину, для якої слово «Дубляни» має особливий сенс.

Працівники львівських архівів пам’ятають цього допитливого чоловіка, який частенько бував у них, вивчаючи історію аграрних студій в Дублянах. Він дуже цікавий співрозмовник. Його знання не обмежуються лише знанням рідного краю — він є всебічно освіченою, ерудованою людиною. Та кожен дивується, коли дізнається, що Юрій Миколайович має технічну освіту, працював у галузі механізації сільського господарства. По закінченні вузу у 1952 році його скерували на роботу в Новосибірськ — та він не зміг там прижитись: туга за рідною землею не полишала його. На щастя, вже через рік Ю. Токарський повернувся до України, де навіть небо було інакше...

Вже з 60-х років минулого століття Юрій Миколайович оселяється у Дублянах. Тут, спочатку в учбовому господарстві, а згодом у Львівському сільгоспінституті на викладацькій роботі, він працює понад 50 років. Має наукові дослідження в галузі інженерії, про що любить бесідувати з фахівцями, але до душі йому ближче педагогічна справа. А ось вчитися досвідчений викладач і зараз не проти. Він легко опанував комп’ютер, вільно користується Інтернетом. В його планах ще реалізація багатьох цікавих ідей, і не лише в галузі історії університету. Любов до прекрасного привела його до народного хору «Відродження» — з першої репетиції у 1991 році і до сьогоднішнього дня. Учасники хору розповідають, що Юрій Миколайович є душею колективу, прекрасним екскурсоводом під час гастролей хору по Україні, дотепним співрозмовником та фотографом. Він створив відеофільм про цікаві виступи хору. Де б він не був — в подорожі, на відпочинку чи старостою на весіллі — його організаторські здібності завжди мають успіх, він завжди є незамінним і оригінальним.

Хто хоч раз побував у Львові, не зміг залишитись байдужим до його величних будівель та архітектурних ансамблів. Юрій Миколайович на власні очі бачив і пам’ятає, як забудовувалися цілі вулиці, бачив, як створювалась частинка історії Львова. Як шанувальник прекрасного, він ходить по Львову зі своїм другом — фотоапаратом. Це, до речі, ще одне з його захоплень. У колекції дослідника насправді є унікальні світлини — на них можна побачити вулиці Львова, яких вже нема... Бажання зробити унікальний знімок інколи штовхало його на ризик. Одного разу він фотографував напівзруйновану церкву. Намагаючись знайти потрібний ракурс, мало не впав у глибоку яму, що могло б мати сумні наслідки. Ґрунтовно, зі знанням справи, виступає Юрій Миколайович у ролі екскурсовода: екскурсії по місту Лева цікаві як туристам, так і студентам, що вчаться в Дублянах — адже жити поруч з таким дивовижно красивим містом і не знати його, для освіченої людини є великим недоліком. Ті, кому пощастило слухати його розповіді, були в захопленні його енциклопедичними знаннями і тим цікавим фактам історії, які були мало відомі, і які він відкривав перед слухачами. Майже на кожне місто чи село, переважно Західної України, у нашого дослідника знайдеться свій цікавий коментар.

Юрій Миколайович народився 26 квітня 1930 року. Дитинство було обірване початком Другої світової війни. З болем згадує ті часи: «... Нікому не бажаю таке пережити». Режисером того сценарію було саме життя і не завжди кінець міг бути щасливим. Йшла війна, німці бомбили Львів. Небезпека чатувала на кожному кроці. Було страшно та дитяча допитливість брала верх: бігали з друзями подивитись на зруйнований вокзал, на цілі вулиці руїн... Початкову освіту отримав в декількох школах — спочатку в польській, потім у радянській, а під час німецької окупації вступив до української гімназії.

Своєму культурному розвитку завдячує батькам. Сім’я робітників не жила розкішно, проте вище всього вони цінували принципи культури та моралі. Одним із теплих спогадів раннього дитинства для Юрія є дитячий журнал «Дзвіночок» — його барвисті картинки приносили хлопчику справжнє щастя.

Змінювалися у Львові політичні режими і господарі. Звичайно, за таких обставин тяжко жити, але саме тоді для Юрія ці труднощі дали нагоду вивчити одразу декілька мов. Пізніше свої знання з польської та німецької допоможуть досліднику пізнавати архівні таємниці історії.

А захоплення історією почалося з далекого 1981 року, бо саме тоді інститут почав готуватися до 125 річниці заснування аграрних студій. Проте на той час не було ще вільного доступу до архівних документів щодо під-твердження дати відкриття рільничої школи. Оскільки Ю. Токарський непогано володів як польською, так і німецькою мовами, йому й доручили завдання віднайти необхідні архівні документи.

Праця з архівними матеріалами настільки захопила науковця, що він вирішив ґрунтовно дослідити історію університету. Клопітка робота з часом дала результати. Вже у 1996 році виходить монографія, де поряд з архівними джерелами, Ю. Токарський розглядає й сучасні події університету. Матеріали з доповненнями не раз перевидавалися у газетах, брошурах, антологіях та інших виданнях. Наукових досліджень щодо історії університету в наукових бібліотеках Львова виявилося зо-всім небагато. І ці дослідження мають важливе значення як для самого університету, так і для історії та розвитку Дублян. У 2001 році відкрито музей історії університету, засновником та незмінним керівником якого є Юрій Миколайович Токарський. Ось вже більше як 10 років він проводить як студентів, так і гостей університету, крізь роки розвитку навчального закладу. Та часто у розповідях науковця проривається те, що ховає він глибоко у серці, а саме любов до рідного краю, до землі, дорожче від якої нема нічого на світі. Історія для дослідника — це не лише архівні документи та суха хронологія — в тому сенс його життя, в тому його покликання.

 

автор: Бондарчук Надія.


 

Джерело:  ЗА ПОКЛИКОМ СЕРЦЯ. Літературно-мистецький альманах «Витоки»  - 5, м.Дубляни. - Львів: "Компанія "Манускрипт"", 2012р.

 

Коментарі  

0 #2 RE: Токарський Юрій Миколайовичadmin 21.01.2016, 14:27
Додамо :-)
+1 #1 RE: Токарський Юрій МиколайовичМирон Шмигель 20.01.2016, 18:45
Дуже бідна інформація.

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: