шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Сьогодні Дубляни пишаються тим , що тут жив  видатний український краєзнавець Михайло Рожко (4 червня 1939 р. – 22 грудня 2004 р.). Ще зовсім недавно ми бачили його посеред нас. І,на жаль, більшість з нас, вітаючись з ним на вулиці, чи простоюючи поруч з ним в чергах на маршрутки, навіть не здогадувалися, що перестріваємося з ЛЮДИНОЮ ВЕЛИЧЕЗНОГО НАУКОВОГО ПОДВИГУ.Рожко Михайло Федорович  Переоцінити науковий спадок Михайла Рожка важко.  Вчений відкрив і досліджував впродовж 25-и років таке унікальне явище, як ТУСТАНЬ. За весь цей час, збираючи матеріали для дослідження, йому   довелося працювати архітектором і археологом, альпіністом та геодезистом, гідрологом і будівельником,  топонімістом, лінгвістом, історіографом, фольклористом, фотографом, графіком. В результаті М.Рожко здійснив графічну реконструкцію фортеці Тустань; довів, що фортеця на протязі  п'яти століть (IX-XIII) зазнала 5 будівельних періодів, і в останній будівельний період це була  п'ятиповерхова споруда; відкрив раніше невідомий в нашій історії вид фортифікації – наскельний.

Навесні 2006р син Михайла Рожка, Василь Рожко  представив світові результати багаторічних досліджень батька в Кембріджі, на Міжнародному конгресі з історії будівництва. "Учасники Конгресу оцінили факт, що комплексні методи дослідження (архітектурні та геодезичні обміри скель, а також археологія та історіографія) дали змогу Михайлові Рожку реконструювати фортецю повністю, з деталями, з достовірністю 90%. До цього часу у світовій практиці результати археологічних досліджень давали змогу відтворити дерев’яну забудову лише фрагментарно або гіпотетично, з точністю до 10%. Гідне представлення Тустані набуло широкого резонансу у наукових колах світу і Україна привідкрила частину своєї давньоруської історії. На жаль, батькові за життя не судилося винести своє відкриття за межі колишнього Радянського Союзу, щоб показати Тустань світовій науці", - зазначив Василь Рожко.

30 червня 2005 року за рішенням обласної ради Тустань набула статусу «Державного  історико-культурного заповідника».

 

 Біографія.

Народився  Михайло Федорович Рожко 4 червня 1939 р. у селі Небилів Рожнятівського району Станіславської (Івано-Франківської) області. Виростав на Тернопільщині у селі Товстому. Після здобуття середньої освіти отримав кваліфікацію машиніста баштового крану.   З 1959 по 1965 роки працював на індустріальних об’єктах Донбасу та Львівщини (саме ці навики  робіт на висоті згодом виявилися дуже доречними - при проведенні обмірів скель Тустані). Вчився в Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва на факультеті художньої кераміки.  Навчання поєднував із працею художника у Львівському виробничому художньо-рекламному комбінаті та інших організаціях. З 1969 до 1979 роки викладав рисунок на кафедрі сільськогосподарської архітектури Львівського сільськогосподарського інституту.Рожко Михайло Федорович

З 1979 року, дослідник розпочав роботу в якості наукового співробітника відділу археології Інституту суспільних наук АН УРСР (тепер Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України).

З 1994 працював у Інститі народознавства НАН України, у відділі карпатознавства.

В 1996 року побачила світ монографія «Тустань – давньоруська наскельна фортеця», яка в 1997 році на ІV Міжнародному книжковому форумі у Львові отримала перше місце в номінації «Україна, краєзнавство, історія».

Серед колег Михайло Федорович залишив по собі пам'ять як добрий, товариський, вчений ециклопедичних знань і надзвичайно широкого кругозору, який завжди мав час для консультації і поради тим хто її потребував.

Приділяв увагу і громадській діяльності, зокрема з 1999 по 2004 роки, вчений очолював Товариство прихильників фортець та палаців.

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: