шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно
Запрошуємо, Гість
Культурні заходи у Дублянах

ТЕМА: На Львівщині, у Дублянах готуються до фестивалю різдвяних звізд.

На Львівщині, у Дублянах готуються до фестивалю різдвяних звізд. 5 років 10 місяців тому #152

 • djmil
 • djmil аватар
 • Оффлайн
 • Expert Boarder
 • Дописи: 80
 • Подяка отримана: 15
 • Репутація: 4
На Львівщині готуються до фестивалю різдвяних звізд.
Майстер-класи дає звіздар із Дублян Богдан Новак.

У місті Соснівці місцевий отець Зеновій зібрав докупи талановитих людей і запалив їх ідеєю відроджувати давню традицію звіздарства. Запросив пана Новака - і той навчив місцевого майстра Василя Кота. І тепер уже удвох вчать дітей у соснівській школі творити дерев’яні звізди.

Та ж майстриня пані Інна створила тут цілий вертеп із півтораметрових ляльок-мотанок. Так з’явилася смерть із косою, кучерявий цар Ірод, троє українських князів.

Вертеп разом із звіздами покажуть у Львові на Різдво. На фестивалі звіздарів у Шевченківський гай привезуть із різних регіонів України 70 звізд - від найпростіших дитячих до складних інженерних конструкцій. А потім усі винесуть на парад у центрі Львова.

Джерело
Останнє редагування: 5 років 10 місяців тому від djmil.
Увійдіть на сайт, щоб писати у форумі

На Львівщині, у Дублянах готуються до фестивалю різдвяних звізд. 5 років 10 місяців тому #153

 • djmil
 • djmil аватар
 • Оффлайн
 • Expert Boarder
 • Дописи: 80
 • Подяка отримана: 15
 • Репутація: 4
Різдвяна звізда
Мирослав Бардахівський

Ще в 50-х роках минулого століття переселенці з Мацькович (на Надсянні) у Дубляни неподалік Львова щороку робили сферичні звізди.

Найбільша звізда була зроблена у 1958 році й мала 29 рогів.
Потрійна чудо-звізда мала дві ноги – передню і задню, її возили на возі, а переносили два кремезні звіздарі.

Сферичні різдвяні звізди віддавна були поширені на Надсянні, у селах, хуторах, містечках і в самому Перемишлі. Зокрема в селі Мацьковичі, що розташоване на захід від Перемишля, на віддалі 10 км, умільці-каваліри (нежонаті хлопці) щороку в листопаді-грудні виготовляли звізди.

Така звізда мала обов’язкові елементи: живіт у вигляді випуклої сфери, роги з кутасами на кінцях, вісь, на якій звізда оберталася, і нога – дво- чи тринога, на яку звізду ставили і тримали при колядуванні чи перенесенні.

Усередині до осі була прикріплена поперечина з отворами-гніздами для свічок. Каркас робили з деревини; часто для обичайки живота використовували старе решето. Роги робили з паличок прямокутного січення. Отвори в обичайці й хрестовинах живота не свердлили, а пропалювали розжареним залізним стрижнем. Палички рогів в отворах фіксували дерев’яними клинцями спеціяльної форми, вони після вставлення не випадали, і вийняти їх було неможливо. Верхівки рогів зв’язували дротом. Каркас сфери живота робили з вигнутих ясеневих планок, які, рівно ж, кріпилися до обичайки клинцями і творили сектори сфери.

Основні й обов’язкові пропорції звізди: довжина рогів дорівнює діяметру живота; висота випуклости сфери рівна ширині рога; розміри кутасів підбираються з тим розрахунком, що при обертанні їхні френдзлі зливаються і творять суцільне коло.

Кількість рогів – обов’язково непарна, але не менше дев’яти. Кількість секторів живота – парна. Дев’ятирогові звізди робили переважно для дітей.

Живіт і роги звізди щільно обклеювали цупким різнокольоровим папером. Для цього з борошна варили клейстер, який при потребі розріджували свяченою водою. На кожен сектор сфери і на кожен ріг спереду посередині наклеювали восьмикутні зірки, вирізані з жовтого паперу чи золотистої фольги. Після висихання клею папір просочували олією. Спереду по центру сфери прикріплювали квітку, зроблену з червоного чи рожевого паперу.

До кінців рогів придротовували кутаси, виготовлені з порізаних на смужки газет. Під час виготовлення звізди обов’язково треба було колядувати. З виготовленням великої звізди бували проблеми, бо її треба було скласти, обклеїти і зберігати у стодолі на боїську – у хаті не влазила у двері.

Ще в 50-х роках минулого століття переселенці з Мацькович у с. Дубляни щороку робили звізди. Найбільша звізда була зроблена у 1958 році і мала 29 рогів.

А у Мацьковичах робили звізди і з більшою кількістю рогів. У передвоєнний час умільці з частини Мацькович, що називалася «Діл», виготовили потрійну звізду . На одній осі було три звізди різних розмірів, що оберталися у різні сторони. Для цього придумали і змайстрували хитромудрий механізм, у якому всі деталі й триби були зроблені з деревини – бука, глоду і берези. Для обертання звізда мала ззаду корбу. Ця чудо-звізда мала дві ноги – передню і задню, її возили на возі, а переносили два кремезні звіздарі. Всередині звізди запалювали сім воскових свічей.

На Івана Предтечі звіздарі приносили свої звізди до церкви. Віддавали «коляду» священикові, той оголошував суму і на які потреби будуть гроші використані – на «Рідну школу», для сиріт, для допомоги українським політв’язням. По Службі Божій звіздарі, колядуючи, виносили звізди надвір і розбивали дручками. Вважалося, що хто вдарить по звізді першим, той цього року ожениться. А дітлахи хапали обломки звізди й несли додому, як дорогоцінний здобуток.

Отак кожного року робилися нові звізди, чимраз вишуканіші. Зберігалися лише звізди дитячі. Перед Різдвом їх треба було переклеювати, бо проолієний папір і сухий клейстер залюбки гризли миші.
Останнє редагування: 5 років 10 місяців тому від djmil.
Увійдіть на сайт, щоб писати у форумі
Ці користувачі сказали вам Дякую: dub
Час відкриття сторінки: 0.338 секунд

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: