шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Дубляни розміщені на 49°54' північної широти та 24°05' східної довготи над річкою Підболоткою, притокою Полтви, на північному схилі гряди, яка тягнеться в південно-східному напрямку від грибовицьких горбів. Південним боком гряда прилягає до долини річки Полтви, а північним краєм межує з широкими торфовищами, колишніми непрохідними болотами, що простягаються від Брюхович і Гряди в напрямку Яричева та Задвір'я.

Характер місцевості: перехід Лісостепу в Полісся. Торфовища з півночі та болота Полтви з півдня, порівняно низинне розміщення Дублян сприяють високій вологості клімату та частим мрякам.

Околиці Дублян мало заліснені. Лісового захисту від північних вітрів практично немає; з півдня Дубляни прикриваються залишками невеликого ліска під назвою «Малиняк», віком близько чотирьохсот років і площею 6 га.
Поля навкруги Дублян несуть назви: з південного сходу — «Карвати», з півдня — «Корчунок», з заходу — «Підлужки», з півночі — «Торфи».
Грунти мають широкий спектр за своїм хімічним складом, глибина культурного шару коливається в межах від 0.2 до 0.7 м і більше. Початок польових робіт припадає на кінець березня, частіше, одначе, — в перших числах квітня. Чудова, здебільшого, «золота осінь» сприяє завершенню обробітку полів майже на початку листопада.


Дубляни лежать на відстані 25 км від районного центру м. Жовкви, 3 км від залізничної станції Дубляни-Ляшки та 6 км від обласного центру м. Львова.
Головна дорога, яка в минулі часи з'єднувала Дубляни з Львовом, пролягала від давнього центру села, біля каскаду озер і церкви, на південь попри старий млин, сільське кладовище, в напрямку малехівського кладовища, а далі, минаючи малехівську церкву, через горбок вела до Старих Збоїщ і Львова. Північно-західна дорога своїм положенням збігається з сучасною і прямує через Пісок до села Грибовичі. Теперішня головна дорога, що з'єднує Дубляни з київською автострадою, прокладена порівняно недавно, в 1876-1877 роках з метою виходу до битої дороги, а далі — до залізничної станції Дубляни-Ляшки. Таким способом малося на меті розв'язати транспортну проблему. Одночасно з будівництвом вздовж дороги висаджено молоді берези, залишки яких збереглися до нинішніх часів. У 1892 році при цій дорозі, на узліссі Малиняка, встановлено статую Божої Матері, роботи скульптора Марковського, знищену в час повоєнних лихоліть і відновлену в 1992 році.
Транспортне сполучення між залізничною станцією і навчальним закладом здійснювалося диліжансом на десять персон, а далі поїздом до станції Підзамче у Львові. У 1913 році розроблено проект залізничної колії до Рільничої академії, але перша світова війна перешкодила впровадити його в життя.
Дороги східного напрямку залишилися польовими, з'єднуючи поля з селом.
Частково збережені до сьогодні давні мікротопоніми Дублян: «Пісок», «Тамта сторона», «Куток», «Кінець» розмежовувалися між собою долинками живописних проток і потічків.


Джерело: Юрій Токарський. Дубляни: історія аграрних студій 1856-1946 — Львів: Львівський державний аграрний університет, 1996.

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: