шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Костел. Здійснення планів нового будівництва започаткувалося у 1878 р., коли за ініціативою капелана школи о. Левандовського та фінансової допомоги Адама Сап'єги навпроти професорських будинків був збудований в неороманських і неоготичних формах невеликий костел-каплиця,посвячений правдоподібно Марії Панні, який був філією римо-католицької парафії в Малехові.Костел та дзвіниця у Дублянах, північна сторонаПравославна церква /костел, фото Ю.Франків, 2005р

Це однонавна прямокутна споруда з дещо вужчою п'ятигранною апсидою, орієнтованою на південь і прямокутною ризницею від заходу. Нава вкрита двосхилим дахом, замкнутим двома щипцями на торцях, вівтар накритий нижчим п'ятисхилим дахом. Стіни костелу підперті ступінчастими контрфорсами. На центральній осі головного північного фасаду розташований портал головного входу до храму. Портал сформований двома колонами з романськими капітелями, півкруглою аркою та готичним трикутним фронтоном. Над головним входом розташоване кругле вікно - розета, проріз котрого декорований перспективним штукатурним обрамленням. Фасад завершується сигнатурою з маківкою, основа якої сформована нішою з фігурою Божої Матері. У бічних нішах над контрфорсами розташовуються фігурки ангелів. Високі вікна основного об'єму та апсиди декоровані профільованою штукатурною лиштвою. Тиньковані стіни костелу завершуються декоративним фризом з аркосоліями. Внутрішнє оздоблення, виконане малярем Діллером, вирізнялося довершеністю та мистецькою красою. Прибудова до східного фасаду та реконструкція споруди під бібліотеку, друкарню й спортивний зал тощо позбавила витончену пам'ятку архітектури первинних пропорцій та краси.Костел у Дублянах, південна сторона

У 1991 році храм передали православній автокефальній громаді, стараннями вірних та отців Миколи Лучинина та Івана Саса його відновлено й освячено як церкву Успення Пресвятої Богородиці. Мистецьке оформлення інтетер'єру  церкви  реалізоване  малярем   Романом  Довгаником,  виконання іконостасу належить дублянському художникові Михайлу Ільківу. Тоді ж на подвір'ї церкви була збудована стінна дзвіниця.

Від професорських садиб до костелу вела липова алея, доріжка якої була викладена з добре випаленої червоної цегли, кладеної на ребро. Фрагменти цієї доріжки ще де-не-де збережені біля сучасного 12-поверхового будинку.


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: