шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Поміщицький будинок, роботи невідомого будівничого, мабуть, кінця XVIII ст., був згодом переобладнаний на професорський будинок. Це одноповерхова видовжена прямокутна в плані дерев'яна будівля з високим чотирисхилим дахом, покритим у минулому ґонтом, з продухами в ньому.БУДИНОК ВЛАСНИКА МАЄТКУ, ХVІІІ ст.

Великі виноси даху по всьому периметру будинку були підперті дерев'яними колонами, що надавало скромному будинку вигляду палацової споруди. Парадні входи до господи завершувалися півкруглими арковими перемичками.БУДИНОК ВЛАСНИКА МАЄТКУ, ХVІІІ ст.

Фото Ю. Франківа, 2005р.

 Високі прямокутні вікна на всіх фасадах розташовані нерівномірно. Стіни - це дубовий каркас, задильований дошками, покритий всередині та ззовні глиною й потинькований. Конструкції перекриття й даху виконані з дерев'яних брусів і дошок, стеля утеплена вальками з глини та соломи, знизу потинькована. Уся будівля оперта на потужні кам'яно-цегляні фундаменти. Під частиною споруди розташовані великі пивниці, перекриті цегляним склепінням.

 

Унаслідок багаторазових реконструкцій другої половини XX століття, шо були спричинені пристосуванням палацику для громадських потреб (пошта, ощадна каса, тимчасове житло) та збільшенням кількості помешкань, первісне планування споруди частково втрачене. Лише за розташуванням капітальних стін, вхідних дверей до світлиць, комор можна простежити характерний для житлових будинків того часу планувальний уклад.

Тепер будівля використовується для житла й перебуває в аварійному стані, хоча за своїм історичним значенням та архітектурними ознаками є найціннішою пам'яткою Дублян і Львівського державного аграрного університету, має статус пам'ятки архітектури місцевого значення. 

Найновіші дослідження, проведені директором Меморіального музею Івана Франка у Львові Романом Гораком та світлої пам'яті професором Олександром Семковичем дають підстави стверджувати, що тут у 80-х роках XIX ст. перебував Іван Франко, відвідуючи свого товариша студентських років, доцента Високої рільничої школи у Дублянах Йосипа Олеськіва та тодішнього директора Юліуша Ау, з якими він співпрацював.

 РЕКОНСТРУКЦІЯ ФАСАДІВ, 2007

У 2006 році силами студентів будівельного факультету під керівництвом завідувача кафедри дизайну архітектурного середовища сільських поселень факультету сільськогосподарського будівництва і архітектури Нестора Савчака та доцента цієї ж кафедри Василя Петрика були проведені обміри пам'ятки, зафіксований її сучасний стан, виконана графічна реконструкція будівлі та створені передумови для порятунку оригінальної за зовнішністю і призначенням, не позбавленої естетичних форм і художніх прикрас, оптимально розташованої у мальовничому куточку Дублян будівлі, яка є під загрозою зникнення.*

 


Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

*На початку травня  2010 сталася пожежа, внаслідок якої згорів дах та вигоріли стіни будинку.

Коментарі  

0 #2 RE: Поміщицький будинок у Дублянах, ХVІІІ ст.admin 04.02.2018, 13:21
Дякую!
0 #1 RE: Поміщицький будинокМирон Шмигель 03.02.2018, 22:24
Пожежа була 2009 .

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: