шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Професорські будинки

На першому етапі діяльності Рільничої школи навпроти старої садиби власника маєтку, обабіч дороги збудовано ще два професорські будинки . Це Н-подібні в плані одноповерхові з мансардними кімнатами в піддашші будівлі зі скромним архітектурним декором. Високі стіни першого поверху (3,5 м) муровані з цегли, конструкції даху дерев'яні, первісно покриті ґонтом, тепер - шифером.

Будівля опирається на масивні, виконані з грубо тесаних вапнякових брил, фундаменти; високі пивниці перекриті цегляним склепінням і вентилюються через невеличкі  продухи, виконані в цоколі. За задумом архітектора, в кожному з будинків розташовувались по дві професорські квартири. У помешканні планувалися три або чотири кімнати з кухнею, широкий коридор і додаткові господарські приміщення. Кімнатки другого поверху призначалися, мабуть, для прислуги. Головні входи до помешкань були влаштовані на північному фасаді від вулиці. Високі вікна першого поверху, симетрично розташовані на всіх чотирьох фасадах будинку, зберегли профільовані обрамлення. Спарені віконечка мансарди завершувалися характерними стрільчастими перемичками.

Після Другої світової війни будівлі неодноразово переплановувалися, добудовувалися, доповнювалися додатковими вхідними дверима, верандами, кухнями. Сьогодні їх використовують для житла і перебувають вони у задовільному стані.

Поміщицький будинок у Дублянах, ХVІІІ ст.

Поміщицький будинок, роботи невідомого будівничого, мабуть, кінця XVIII ст., був згодом переобладнаний на професорський будинок. Це одноповерхова видовжена прямокутна в плані дерев'яна будівля з високим чотирисхилим дахом, покритим у минулому ґонтом, з продухами в ньому.БУДИНОК ВЛАСНИКА МАЄТКУ, ХVІІІ ст.

Великі виноси даху по всьому периметру будинку були підперті дерев'яними колонами, що надавало скромному будинку вигляду палацової споруди. Парадні входи до господи завершувалися півкруглими арковими перемичками.БУДИНОК ВЛАСНИКА МАЄТКУ, ХVІІІ ст.

Фото Ю. Франківа, 2005р.

 Високі прямокутні вікна на всіх фасадах розташовані нерівномірно. Стіни - це дубовий каркас, задильований дошками, покритий всередині та ззовні глиною й потинькований. Конструкції перекриття й даху виконані з дерев'яних брусів і дошок, стеля утеплена вальками з глини та соломи, знизу потинькована. Уся будівля оперта на потужні кам'яно-цегляні фундаменти. Під частиною споруди розташовані великі пивниці, перекриті цегляним склепінням.

Садиба родини Льодинських

Садиба родини Льодинських, котра в майбутньому стала осередком для розбудови шкільних приміщень першого періоду, була на той час розташована у східній частині села Дубляни, на відстані близько 200 м від дороги, що вела з Грибович, біля озера, завертала на південь, а далі попри млин та кладовище прямувала до Малехова та Львова.

Структура забудови садиби панського двору та вільних територій довкола нього мала традиційний для садиб Галичини планувальний уклад: житлова частина з невеликим палациком і парадним під'їздом (перед головним входом обов'язково розташовувалося рондо - травник), мальовничий нерегулярний парк і фруктовий сад, що схилом опускався до двох ставків. Господарська частина маєтку розмістилася на схід від головного під'їзду і складалася з великого подвір'я й господарських споруд, серед яких слід відзначити шпихлір, стодолу, стайні.


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

 

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: