шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Невід'ємною складовою частиною архітектурного комплексу Дублян від часу заснування до наших днів були городи, сади і парки. На вільні від забудови площах, які оточували корпуси, засаджували дерева і квітники, засівали травники, влаштовували мощені доріжки, споруджували монументи, що надавало навчально-науковим установам неповторного вигляду. Перші пам'ятники в Дублянах споруджували ще задовго до започаткування аграрних студій.

У документах Ґрона консерваторів Східної Галичини (організація, яка здійснювала охорону пам'яток старовини) за 1908 рік знайдено повідомлення професора Академії рільництва Мар'яна Раціборського, де йшла мова про те, що в Дублянах, навпроти ботанічного саду, над двірським ставом, на вершечку пагорба збереглися чотири старі надмогильні плити, які досліджував археолог доктор Гадаучек. Збережені на двох плитах написи на старій латині свідчили, що одна з них розташовувалась на могилі капітана львівської міліції англійця Джона, інша належала відомому львівському патрицію Яну Алембеку. Гроно консерваторів запропонувало владі села вмурувати знайдені плити в стіни майбутньої церкви або передати їх на зберігання до архіву м. Львова. На жаль, місце знаходження цих пам'яткових плит зараз не встановлене. Це були перші відомі сьогодні монументальні пам'ятники Дублян.

Знаємо дві версії, чому саме невелике село поблизу Львова стало останнім прихистком знаних львівських громадян, імена яких зафіксовані у львівських хроніках в кінці XVI ст. - на початку XVII ст. Згідно з першою, причиною їх поховання за межею міста могла бути смерть від чуми (відомо, що у 20-х роках XVII ст., під час чергового приходу мору до Львова, Ян Алємбек - син виконував обов'язки бургомістра). За інформацією професора Володимира Александровича вірогідною є також гіпотеза, що поховані могли належати до протестантської громади (в описі майна Яна Алємбека - батька серед картин і книжок зафіксовано 18 портретів докторів-єретиків й старі німецькі книги, в тому числі й праця Лютера), що викликало в той час особливу ворожість переважно католицького міста. Можливо саме в Дублянах над ставом були аріанська каплиця і протестантський цвинтар Львова.


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: