шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Червоний будинок - гуртожиток

На початку XX ст. поруч з головним навчальним корпусом збудовано в стилі модерн новий двоповерховий під черепицею (тепер металочерепиця), за попереднім задумом, гуртожиток, потім перепланований під житло. Оскільки будинок вимуруваний з червоної цегли і нетинькований, мабуть тому його в Дублянах називали "червоним". Своїм Н-подібним плануванням споруда нагадує перші професорські будинки. Перший і другий поверхи розділені тягою, яка охоплює будівлю по всьому периметру, наріжники обох поверхів прикрашені рустом із жовтуватої цегли, стіни першого поверху східного крила оздоблені горизонтальним цегляними тягами того ж кольору.Червоний будинок - гуртожиток, західна сторона, фото 2012р.

Одні центральні двері, що ведуть на другий поверх, і двоє в бокових крилах першого поверху розташовані з північного боку будівлі; вікна високі, прямокутні, декоровані тинькованим обрамленням із замковим каменем розміщені на обох поверхах споруди, із західного та південного боків на другому поверсі вмонтовані невеличкі балкони. Після війни, до завершення будівництва нового навчального комплексу та кінцевого переведення Львівського сільськогосподарського інституту в Дубляни (60-ті роки XX ст.), приміщення частково використовувалося для потреб адміністративних служб; була розташована 793-тя телефонна станція.  тепер тут маємо декілька помешкань.


Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

Інтернат - Гуртожиток №5

В Дублянах будівлю знають, як гуртожиток №5.

Відсутність інтернату, розпорошеність студентів по невідомих найманих помешканнях і готелях унеможливлювала здійснення за ними контролю керівництвом школи поза навчальним процесом. Щоб виправити цю ситуацію до Франції відряджають професора Еміля Годлєвського для вивчення досвіду організації житла студентів сільськогосподарських та інших навчальних закладів. Аналізуючи результати спостережень, професор Стефан Єнтис опрацьовує філософські, морально-психологічні, педагогічні, соціальні, економічні, гігієнічні, організаційні, етичні та правові проблеми проживання студентів у гуртожитках. На підставі зібраних таким чином матеріалів керівництво школи замовило у відомого на той час львівського архітектора Юліуша Цибульського проект інтернату, будівництво якого і було завершено у 1896 році будівничим Тарновським.Інтернат - гуртожиток, приблизно 100 років тому, фото з NAC

За генеральним планом інтернат будували поруч з навчальним корпусом, його головний фасад повернутий на південь, простір перед будівлею - площа з круглим квітником і фонтаном посередині, далі на південь та захід простягається нерегулярний парк.

Інтернат є триповерховою спорудою, Ш-подібною в плані, за стильовими ознаками має еклектичний характер.

Фасад будівлі класичний з одним центральним тривіконним і двома по краях двовіконними ризалітами. Поверхи розділені карнизами; простір першого поверху декорований рустом. Ризаліти обрамлені на висоті другого і третього поверхів лопатками, завершуються ступінчастими щипцями, оздобленими нішами зі стрілчастими арками та прорізаними в них стриховими вікнами. Вікна високі, розташовані рівномірно по периметру забудови; на другому поверсі декоровані обрамленням із замковим каменем, на ризалітах вікна декоровані штукатурними півколонами. Міжвіконний простір ризалітів третього поверху розчленований пілястрами коринфського ордеру.

На першому поверсі центрального ризаліту розміщено троє неоготичних дверей, оздоблених на віконцях і світлику металевими кованими фатами рослинного орнаменту. Площина над дверима прикрашена стрічковим, також рослинним, орнаментом; на краях центрального ризаліту підвішені два ліхтарі на кованих кронштейнах.

Дах високий, багатосхилий, покритий дахівкою, розчленований фаєрмурами. Конструктивні елементи будівлі аналогічні тим, що в навчальному корпусі. Центральне фойє переходить у сходовий простір, сходи широкі, кам'яні з проміжком між маршами, обгороджені кованою решіткою.Інтернат (Гуртожиток №5), південна і західна сторони, м. Дубляни, фото 2012р

Внутрішнім плануванням передбачалися кімнати для ста студентів на одну або дві особи кожна, приміщення для бібліотеки, кухні, туалетів, відпочинкові кімнати та ін. Оригінальне розташування кімнат і коридорів дало змогу максимально використати внутрішній простір, забезпечити нормальне денне освітлення приміщень. Додаткові зовнішні двері та сходи з обох торців будівлі поліпшували сполучення між поверхами, забезпечували евакуацію людей в аварійних ситуаціях.   

З метою розширення житлової площі гуртожитку на початку XX ст. до тильного боку будинку приєднується додаткове крило, а у 1906 році первісні будівля від півночі доповнюється добудовою центральної частини ті розширенням північно-західного крила (архітектор Тадеуш Стриєнський), що за архітектурними та конструктивними ознаками не відрізняються вії основного об'єму.

Згодом, у 1908 році за проектом Тадеуша Стриєнського східний бік інтернату доповнений новою двоповерховою забудовою в стилі модерн для студентської їдальні, професорського казино, клубу та ін. З'єднуються обидві споруди об'ємом головного входу добудови з цікавим псевдобароковим порталом, що завершується монументальним картушем. Головний фасад повернутий на захід до площі перед гуртожитком; вікна першого поверху різні за розмірами, згори півкруглі, на другому поверсі - високі прямокутні. Фундаменти кам'яні, стіни муровані, дах колись двоступеневий, покритий черепицею, тепер шифером, багатосхилий різновисокий, що зумовлено висотою зали для глядачів; у пивницях зберігалися продукти для їдальні.Гуртожиток №5, північна сторона  м. Дубляни, фото Ю.Франків

На першому поверсі невеличке фойє, далі - зал їдальні для п'ятдесяти відвідувачів, поруч, на східному боці, кухня й додаткові приміщення до неї. На другий поверх ведуть широкі кам'яні сходи до залу для 250 глядачів. Паралельно до залу, з другого боку коридору, розташовані допоміжні кімнати, т.ч. для адміністрації. На південному торці будівлі розміщено додаткові сходи та аварійний вихід.

Тепер на першому поверсі центральної частини гуртожитку розташовані міська рада та адміністративні служби університету; приміщення частини першого, другого та третього поверхів нашвидкуруч переобладнанні для сімейного житла.

Добудова належить товариству "Просвіта"; на першому поверсі колишній їдальні обладнано кімнату для танців, інші приміщення - для гуртків художньої самодіяльності. Технічний стан споруд задовільний.

Давній гуртожиток, добудоване до нього модернове східне крило для їдальні та відпочинку разом з площею й старовинним парком сформували завершений архітектурний ансамбль, створили чудовий куточок дублянсько довкілля.

Зареєстрований як пам'ятка архітектури.


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

               

 

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: