шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Хімічний корпус. (Дублянська міська Лікарня)

Присвоєння дублянським навчально-науковим установам у 1901 році статусу Рільничої академії, поява в Дублянах видатного вченого того часу в царині агрохімії, вельми енергійного професора Юзеф Мікуловського-Поморського дали поштовх до будівництва у 1906 році нового корпусу агрохімічної дослідної станції для розташування у ньому наукових лабораторій та аудиторій хімічного спрямування. Він отримує назву «хімічний корпус» і впродовж століття титулований дублянцями ще як "хемія".Дублянська лікарня /Хімічний корпус

Отже, бачимо нову сміливу за архітектурним задумом зодчого Тадеуша Стриєнського модерну двоповерхову будівлю з півпідвальним приміщенням що в плані має ступінчастий прямокутник, орієнтований довгою стороною і заходу на схід, перпендикулярно до східного фасаду головного корпусу.

Ризаліт західного фасаду, в якому влаштована сходова клітка, піднімається више карнизу та завершується оригінальним дашком, під яким був напис "ДОСЛІДНІ СТАНЦІЇ" (STACYE  DOŚWIADCZALNE). Західна стіна ризаліту підперта широким контрфорсом, в який врізаний головний вхід, завершений півциркульною арковою перемичкою.

Центральна частина східного фасаду завершується трикутним фронтоном зі щипцем і прорізаним у ньому півкруглим стриховим вікном. Від сходу також влаштований безпосередній вхід у рівень сутерин. Зовнішні сходи допоміжного входу перекриті терасою партерного поверху, що опирається на півциркульну арку. Балкон другого поверху підтримують дві пірамідальні чотирикутні колони, огородження балконів - скромний сецесійний металевий декор. Двері на балкони - високі, прямокутні, а на рівні другого поверху - з вузькими віконцями з обох боків.Лікарня в Дублянах

Загалом споруда надзвичайно цільна, добре виміряна, має строгий монументальний характер. Стіни виконані в основному з темної нетинькованої цегли, почленовані в межах вікон вертикальними штукатурними дзеркалами, пов'язаними нагорі горизонтальним карнизним поясом. Простий похилий непрофільований карниз фрагментарно декорований монументальними формованими в тиньку трапецієподібними кронштейнами. Поверх сутерин відділений по периметру корпусу горизонтальною тягою.

Вікна першого й партерного поверху - високі прямокутні, похилі; площини підвіконь, покриті червоною дахівкою, надають будівлі неповторної зовнішнього вигляду і приємно урізноманітнюють зовнішній вигляд споруди. Вікна поверху сутерин перекриті лучковими цегляними перемичками.

Первісно споруда була покрита керамічною дахівкою, але в останніх роках XX століття, під час чергового ремонту даху, цей автентичний матеріал замінений металочерепицею, що значно спотворило монументальний характер будівлі.

Внутрішнє планування приміщень дуже просте. Широкі кам'яні сходи огороджені металевими поручнями, вмонтовані в західному ризалії об'єднують усі рівні будівлі й ведуть до центральних широких коридорів навчальними аудиторіями та лабораторіями. Приміщення в сутеринах використовували для зберігання хімікатів і приготування препаратів, які використовували під час лабораторних робіт і наукових досліджень.

У 1967 році після незначного перепланування хімічний корпус пристосували для потреб дублянської лікарні та поліклініки.

Зареєстрований як пам'ятка архітектури під назвою «будинок с.-г.академії».


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: