шаблоны joomla сайт визитка
Скачать Joomla 3 шаблоны бесплатно

Місто Дубляни Жовківського району Львівської області - центр сільськогосподарської науки та аграрного шкільництва Західної України -розташоване на північний схід (6 км) від Львова, неподалік автомобільної дороги Львів-Київ.

З метою поправи економічного стану власних господарств об'єднання великих землевласників Галичини - Галицьке господарське товариство на загальних зборах 1847 року прийняло ухвалу про організацію тут аграрного шкільництва і з метою реалізації цього задуму купило 1853 року' у Ієроніма Льодинського панський маєток у Дублянах, а у січні 1856 р.започаткувало діяльність навчально-наукових установ сільськогосподарського спрямування.

Динаміка будівництва нових шкільних приміщень у Дублянах пов'язана зі зміною статусу школи, а саме: Рільнича школа (1856-1878) та Висока рільнича школа (1878-1901) у Дублянах, Академія рільництва в Дублянах (1901-1919), пізніше рільничо-лісовий факультет Львівської політехніки (1919-1947), Львівський сільськогосподарський інститут (1947-1996) , Львівський державний аграрний університет, і нарешті, Львівський національний аграрний університет.

Архітектурний ансамбль Львівського національного аграрного університету, що розташований в м. Дубляни, створювався понад 160 років і має доволі складну будівельну історію. Аналіз кадастрового плану 1871 року, пізніших поправок до нього, зроблених, очевидно, на початку XX століття, сучасні топографічні підоснови виявили, що історію формування навчального наукового комплексу в Дублянах можна умовно поділити на три часові періоди. Для кожного з цих періодів характерним є створення територіального центру, довкола якого відбувалася забудова навчальних, господарських, житлових корпусів школи.

До першого періоду (1853-1878) слід віднести формування школи на основі колишнього панського двору, викупленого 1853 року Галицьким господарським товариством. Другий (1878-1939) почався з прокладання нової дороги, що з'єднала центр Дублян із залізничною станцією, та будівництвом нового навчального головного корпусу. Третій період (1947-2005) відзначається будівництвом нового навчального осередку при головній дорозі поміж Дублянами та київською автострадою, житлового й побутового комплексів на колишніх дослідних полях.

Окремо слід зазначити, що планування університетського містечка впродовж його історії послужило основою для формування містобудівельної структури сучасних Дублян. Частина архітектурних об'єктів, що впродовж останнього півтора сторіччя творили образ навчального комплексу, втрачена, частина внаслідок невдалого використання перебуває в загрозливому для свого існування стані, частина є непогано збережена й вимагає лише доброго нагляду, профілактичних заходів.

Черговість опису поодиноких архітектурних об'єктів подано у хронологічному порядку їх будівництва.

 


 Джерело: Юрій Токарський,  Юрій Дубик   «Архітектурний комплекс Львівського державного аграрного університету 1856–2006» (2006р.)

Коментарі  

0 #1 RE: Архітектурний ансамбль ЛНАУМирон Шмигель 20.01.2016, 19:04
Купив маєток князь Леон Сапега про якого чомусь забули...

You have no rights to post comments

Увійдіть за допомогою соціальних сіток:

або ввівши ваш логін і пароль, якщо ви реєструвалися безпосередньо на цьому сайті: